Blöta böcker och sommarläsning

Temat för dagen har varit blöta böcker. I morse välte katten ut ett vattenglas över min Emilie Flygare Carléns Ett köpmanshus i skärgården. Jag förstår inte varför hon måste välta ut vattnet över böcker jag faktiskt gillar när det finns så många andra alternativ. I ösregnet på vägen hem i eftermiddags var det Peter Earles Sailors  som råkade illa ut i tygkassen. Fuktiga, bubbliga sidor blev resultatet. Och jag som inte ens kommer läsa den i helgen utan lika gärna kunde lämnat kvar boken där den hör hemma: på kontoret.

I övrigt börjar det bli dags att bestämma sig för sommarens läsning. Jag brukar ha högar av böcker som jag vill läsa, men i år kan jag bara komma på en enda, nämligen Virginia Woolfs debutroman Resan ut som kom på svenska i våras.  Vad har hänt med mig? Har jag blivit skönlitterär analfabet av min doktorandanställning? Sedan är bokhyllan förstås full av olästa böcker, men jag har liksom ingen läsplan. Inga storslagna visioner och fullmatade listor.  Det gör mig lite störd. Om någon har sommarläsningstips mottages dessa tacksamt.

Apro på översättningar måste jag passa på att nämna den fantastiska The Arrival av Shaun Tan som också kommit i svensk version, vilket i princip betyder att titeln har ändrats eftersom själva boken inte innehåller en enda textrad. Nu heter den Ankomsten. Sanslösa bilder. Man blir alldeles tokig av dem.

Fler smakprov hittar man på författarens hemsida. Här.

Uppdatering: sommarläsningslistan har genast utökats tack vare snabb utryckning (se kommentatorsfältet). Jag skriver till Haruki Murakami som sommarens stora utforskningsprojekt. Lite grann av ren bekvämlighet eftersom jag redan har en oläst pocket av honom i bokhyllan att börja med.

4 tankar om “Blöta böcker och sommarläsning

  1. ”Den kärleken” av Tove Leffler (se inlägg på min blogg) undrar jag vad du skulle tycka om. Du har väl läst ”Jag skulle vara din hund”? Andra böcker jag kan rekommendera som jag har läst hittills i år:

    Titti Persson – Jag vet ingenting om dig
    Willy Kyrklund – Polyfem förvandlad (gillar man Virginia så gillar man detta!)
    Nina Bouraoui – Pojkflickan
    Silke Scheuermann – Timmen mellan hund och varg
    Nguyên Huy Thiêp – Skogens salt
    Haruki Murakami – After Dark
    Yasunari Kawabata – Snöns rike
    Nam Le – Båten
    Susan Sellers – Vanessa och Virginia
    Meg Rosoff – Justin Case
    Yukio Mishima – Den gyllene paviljongens tempel

    Och förra årets höjdpunkter för mig var följande:

    Chinua Achebe – Allt går sönder
    Marjaneh Bakthiari – Kalla det vad fan du vill
    Djuna Barnes – Nattens skogar
    Helene Cixous – Inuti
    Marie Darrieussecq – Tom är död
    Roddy Doyle – Paddy Clarke Ha Ha Ha
    Marguerite Duras – Lol V. Steins hänförelse
    Lucía Etxebarría – Beatriz och himlakropparna
    Xiaolu Guo – Kortfattad kinesisk-engelsk ordbok för älskande
    Anneli Jordahl – Jag skulle vara din hund (om jag bara finge vara i din närhet)
    Yasunari Kawabata – Tusen tranor
    Pär Lagerkvist – Dvärgen
    David Levithan – Ibland bara måste man
    Torgny Lindgren – Ormens väg på hälleberget
    Ulla-Karin Lindquist – Ro utan åror
    Moa Martinsson – Kvinnor och äppelträd
    Moa Martinsson – Kyrkbröllop
    Haruki Murakami – Norwegian Wood
    Haruki Murakami – Sputnikälskling
    aruki Murakami – South of the Border, West of the Sun
    Anders Paulrud – Som vi älskade varandra
    Amalie Skram – Professor Hieronimus
    Aleksandr Solzjenitsyn – En dag i Ivan Denisovitjs liv
    Björn Sortland – Vad är så skört att det bryts om du säger dess namn?
    Hjalmar Söderberg – Förvillelser
    Birgitta Trotzig – Dykungens dotter
    Evelyn Waugh – Brideshead Revisisted
    Jeanette Winterson – Fyrväktaren
    Jeanette Winterson – Skrivet på kroppen
    Jeanette Winterson – Passionen

    Lång lista, men hoppas att du överlevde!

  2. Tack! Jag visste att jag kunde lita på dig! En riktigt spännande lista.Dessutom påminde du mig om två författarskap som jag länge tänkt att ta mig an på allvar: Haruki Murakami och Jeanette Winterson. Det är kanske dags för en av dem i sommar. Jag skriver in det genast!

  3. Ett tips om du läser Murakami är att höra av dig till Anja; hon är nämligen helt tokig i hans böcker och skulle säkert gärna diskutera dem med någon.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s